Skip to content

تاریخچه بزرگ زیرپوش

زیرپوش
فهرست مقالات

کاربرد لباس زیر در گذشته

لباس زیر در ابتدا بعنوان پوششی اضافه بر روی بدن جهت محافظت یا افزودن یک لایه بعنوان عایق طراحی نشده بود، بلکه هدف آن حفاظت از لباسی بود که در رو پوشیده می شد بخصوص از آنجا که حمام کردن منظم تا قرن ۱۸ میلادی در بین مردم باب نبود و پوشیدن لباس زیر مانع از کثیف شدن لباس روی می شد.

هدف دیگر آن محافظت از بدن در برابر خراشهایی بود که لباسهای زمخت و زبر آن دوران بر روی بدن افراد ثروتمند و نجیب زادگان ایجاد می کرد.

کاربرد امروزی زیرپوش

  1. در طول ماه‌های سرد زیرپوش می‌تواند به گرم و محفوظ ماندن بدن شما کمک کند.
  2. زیرپوش از ایجاد لکه های عرق و دئودورانت بر روی پیراهن شما جلوگیری می کند.

 

تکامل لباس زیر و تاریخچه زیرپوش

در دهه های پایانی قرن نوزدهم چیزی که از پیراهن مردان قابل مشاهده بود شامل یقه و سرآستینهای آن می شد و قسمت بدنه پیراهن در زیر یونیفرم یا کتهایی که در آن زمان استفاده می شد قرار می گرفت.

این پوشش برای طبقه کارگران و دهقانان لباسی شبیه تونیک بود که بعدا به شکل زیر پوش های بدون آستین امروزی درآمد. معمولاً این لباس از پشم یا فلانل تهیه می شد تا آنها را گرم نگه دارد.

در سال ۱۸۶۸ در ایالت متحده آمریکا لباس زیری طراحی شد که فرم یکسره داشت و تمام بدن را می پوشاند.

این لباس که به لباس یکسره معروف گردید در ابتدا توسط زنان پوشیده می شد اما بعدها مدل مردانه آن نیز وارد گردید و به لباس زیری مناسب برای همه اقشار تبدیل شد.

در آغاز قرن بیستم، استفاده از زیرپوش برای محافظت از یونیفرم در بین سربازان رواج پیدا کرد و حتی بر مبنای عکسهای موجود، سربازان در مناطق گرمسیری اغلب فقط از یک زیرپوش برای پوشش بالاتنه خود استفاده می کردند.

در سال ۱۹۳۴ میلادی هنرپیشه معروف و خوش پوش آمریکایی، کلارک گیبل نقشی را در فیلم ” در یک شب اتفاق افتاد” ایفا کرد که در صحنه ای از آن پیراهن خود را در می آورد در حالیکه زیرپوشی بر تن ندارد.

مشهور است که بعد از این صحنه میزان فروش در آمریکا بطور چشمگیری کاهش پیدا کرد.

ظاهرا این وضعیت تا زمان جنگ جهانی دوم که استفاده از زیرپوش مجددا نزد سربازان باب شد ادامه پیدا کرده است.

از اوایل دهه ۵۰ میلادی بود که رویکرد ستارگان هالیوودی مانند مارلون براندو و جیمز دین در استفاده از زیرپوش در مکان های عمومی و فیلم ها باعث ظهور و فراگیر شدن تیشرت های فعلی گردید.

× پشتیبانی