Skip to content

جوراب چیست؟ تاریخچه بزرگ جوراب

انواع جوراب
فهرست مقالات

جوراب چیست؟ تمام اطلاعات مربوط به جوراب

 

جوراب پوشیدن یک سنت قدیمی است که در طول زمان از بین نرفته است و به همین شکل باقی مانده است، در این مطلب قصد داریم به تمام سوالات شما راجع به جوراب پاسخ دهیم، با ما در ادامه همراه باشید.

جوراب

جوراب یکی از بخش‌های اصلی زندگی ماست و یکی از قسمت‌های اصلی و مهم بدن ما یعنی پاها را پوشش می‌دهد. پس بهتر است اطلاعاتمان را در مورد این بخش کوچک از پوشش روزانه بالا ببریم و در انتخاب آن دقت بیشتری بکنیم. جوراب قدیمی ترین شکل پوشش است که هنوز به همان صورت مورد استفاده قرار میگیرد.

تاریخچه‌‌ی جوراب به عصر حجر بر می‌گردد، یعنی سالها قبل از این که شلوار و یا بلوز اختراع شود. و البته امروزه بیشتر از بقیه‌‌ی قسمت‌های لباس مورد بی توجهی و چشم پوشی قرار می‌گیرد. تنها به این دلیل که خیلی‌ها اطلاعاتشان در مورد جوراب بسیار کم است.

تاریخچه‌‌ی جوراب

۵۰۰۰ سال قبل از میلاد جورابها به این شکلی که امروزه در دسترس ماست وجود نداشتند، البته جورابی از آن زمان در دست ما نیست اما شواهد نشان می‌دهند که جورابها از پوست و موی حیوانات ساخته و به دور پا پیچیده می‌شدند.

اولین جوراب پشمی در سایز بچه گانه در قرن دوم میلادی در نورسامبریا در برتانیا یافت شده است. هم چنین اولین جوراب بافته شده مربوط به همان سال‌ها در مصر و در اطراف رود نیل است. این جوراب برای پوشیدن با صندل انگشتی بافته شده است و در آن برای شصت پا جایی جدا گانه در نظر گرفته شده است.   این جوراب در موزه‌‌ی آلبرت و ویکتوریا قرار دارد.

قدیمی ترین جوراب جهان
جوراب قدیمی در موزه‌‌ی آلبرت و ویکتوریا

در سال ۱۰۰۰ میلادی جوراب به نمادی از اشرافیت تبدیل شد. طبقه‌‌ی کارگر جامعه مانند اشراف جوراب به پا می‌کردند اما جوراب‌های اشراف و ثروتمندان با کیفیت بالاتری بافته می‌شدند. در قرن ۱۵ میلادی بود که ابریشم به عنوان ماده‌‌ی اولیه، به دلیل خاصیت کشسانی و نرم بودن آن و هم چنین زیبایی و نشان دادن قوس پا در بافت جوراب مورد استفاده قرار گرفت.

در اواخر قرن ۱۵ میلادی بود که شلوار‌های جذب جین و جوراب‌های ابریشمی ترکیب شدند و ساق‌ها برای اولین بار بافته شدند.

ساق قدیمی
ساق قدیمی

ساق‌های جورابی ابریشمی مخصوص آقایان در اواخر قرن ۱۵ وارد بازار شدند.

در سال ۱۵۶۶ برای پوشیدن جوراب مانند دیگر اجزای پوشش قوانین سخت گیرانه‌ای وضع شد به صورتی که در دروازه‌های شهر پلیسی مخصوص چک کردن جوراب‌ها قرار داده می‌شد به این صورت که همه‌‌ی کسانی که به لندن وارد یا از آن خارج می‌شدند، باید از جوراب‌های مخصوص ابریشمی برای پوشش پاهایشان استفاده می‌کردند.

طرح های جوراب

انواع طرح‌ها و مدل‌های جوراب در طول تاریخ، همه بعد از مدتی دوباره وارد دنیای مد می‌شوند، به عنوان مثال  Argyle patterns  الگویی است که در دهه‌‌ی ۱۹۲۰ بسیار محبوب بود و میبینیم که چند سال یکباردوباره وارد دنیای مد می‌شود.

طرح آرگیل(argyle pattern)
طرح آرگیل(argyle pattern)

بعد از سال ۲۰۰۰ با تغییراتی که در دنیای مد ایجاد شد، جوراب‌ها در سایز‌های مختلف و برای کاربرد‌های متفاوت طراحی شدند. قواعد پوشش جوراب با توجه به مسائل فرهنگی و نکات زیبایی شناختی به استاندارد هایی بدل شد که اکنون در مورد جوراب‌ها در دست است.

جوراب‌ها در گذر زمان دستخوش تغییرات فراوان در نقش و طرح و اندازه و کاربرد شده اند. در فرهنگ‌های مختلف اشکال متفاوت به خود گرفته اند و با توجه به نیاز جامعه و تولید در اندازه‌ها و طرح‌های متفاوت تولید شده اند. قواعد مد با توجه به دنیای پرپیچ و تاب فشن روز به روز در حال تغییر است و این نشان گر نا محدود بودن این دنیای بزرگ است.

قبل ازدانستن هر قانون و قاعده در مورد پوشش بهتر است بدانیم که چرا جوراب می‌پوشیم. دانستن این موضوع بسیار کمک می‌کند تا در انتخاب جورابهایمان با توجه به نوع نیازمان دقیق تر عمل کنیم.

 

چرا جوراب میپوشیم؟ درمان پاهای سرد

افراد زیادی هستند که نمی‌توانند بخوابند مگر اینکه جوراب پوشیده باشند. دلیل آن اینست که پای آنها در شب سرد می‌شود. بنابراین جوراب‌ها به گرم نگه داشتن پاها و بدنتان کمک می‌کنند. هنگامی که پاهای شما سرد هستند، به طرز شگفت انگیزی گردش انرژی و خون را در رگ‌ها کاهش می‌دهند و بر سیستم عصبی بدن تاثیر میگذارد.

هم چنین خروجی‌های دمای بدن، دست ها، پاها و گوش‌ها هستند، به این معنی که زمانی که دست‌ها و پاهایتان سرد هستند، دمای باقی اعضای بدن مانند ران پا و شکم کاهش می‌یابد تا بتواند این کاهش دما را جبران کند، و باعث می‌شود دمای کل بدن کاهش یابد.

در تحقیق انجام شده توسط دانشمندان ثابت شده است که پوشیدن جوراب در رخت خواب به مقدار زیادی می‌تواند باعث افزایش رضایت جنسی شود. در طول مطالعه، همسرانی که جوراب به پا داشتند، ارگاسم بهتری را تجربه کرده اند.

 

از بین بردن بوی پا

بوی بد جوراب
بوی بد جوراب

پوشیدن کفش بدون جوراب به هیچ وجه کار عاقلانه‌ای نیست. چرا که پاها قسمتی از بدن هستند که بسیار عرق می‌کنند. وقتی کفش را برای مدت طولانی میپوشید و جوراب ندارید، پاهایتان به دلیل عرق کردن در داخل کفش کثیف می‌شود و باعث می‌شود بوی نامطبوعی درون کفشتان ایجاد شود.

بوی بد پا و کفش می‌تواند در موقعیت‌های خاص مانند زمانی که وارد خانه‌‌ی کسی می‌شوید و یا زمانی که کسی برای دیدن شما می‌آید، آزار دهنده باشد و باعث خجالت شما شود. اما زمانی که جوراب در پایتان است. عرق را به خود جذب می‌کند و کفشتان تمیز می‌ماند، هم چنین با تعویض روزانه‌‌ی جوراب می‌توانید پاها و کفش هایتان را خوش بو نگه دارید.

 

جوراب از پا های شما در برابر آسیب محافظت میکند

ترک و خش خوردگی پا
ترک و خش خوردگی پا

وقتی در مسیرها و جاده‌های مختلف بدون جوراب قدم بزنید، پاهای شما به دلیل خاک و آلودگی‌های مختلف در معرض کثیفی‌ها قرار می‌گیرد و این آلودگی‌ها می‌توانند باعث ایجاد حساسیت و آلرژی بر روی پوشت شما شوند.

هم چنین ممکن است پاهایتان در معرض اشیا تیز و برنده و یا گیاهان خار دار قرار گرفته و به پاهایتان آسیب برسد، مخصوصا زمانی که در مناطق سرسبز و علف زار‌ها قدم می‌زنید. حتی در مسیر‌های گل آلود نیز جوراب‌ها مانند حائلی بین محیط بیرون و پوست شما قرار گرفته و به حفظ پاها کمک می‌کنند.

فرض کنید کودک نوپا دارید و می‌خواهید که در خانه قدم بزنید. هر لحظه قطعات لگو، ماشین ها، توپ و … زیر پاهایتان می‌رود. بهترین راه این است که برای پاهای خودتان و کودک نوپایتان جورابهایی تهیه کنید که راحت باشند و در عین حال از پاهایتان در برابر فشار اسباب بازی‌ها محافظت کنند. مطمئنا با جوراب فشار کمتری به پاهایتان وارد می‌شود.

 

جوراب ظاهر شما را تکمیل می‌کند

 

 

جورابی که میپوشید میتواند نشان گر نوع نگاه شما به مد و استایلتان باشد. بعضی از تیپ‌ها هستند که به هیچ عنوان بدون جوراب کامل نمی‌شوند. برای مثال شما هیچ گاه نمی‌توانید کت و شلوار رسمی را بدون جوراب بپوشید.

شما می‌توانید با توجه به نوع مراسمی که در آن شرکت می‌کنید، جورابی متناسب با لباسهایتان انتخاب کنید. جوراب‌ها امروزه در طرح ها، مدل ها، متریال‌ها و سایزهای مختلف تولید می‌شوند.

علاوه بر این نوع جوراب شما می‌تواند نمایانگر شخصیت شما نیز باشد. مهم نیست شخصی را بشناسید یا خیر، از نوع جورابی که به پا دارد به خوبی خواهید فهمید که چه شخصیت اجتماعی‌ای دارد و چگونه فکر می‌کند.

جوراب کفش را در پایتان به خوبی فیت می‌کند

بعضی کفش‌ها هستند که بدون جوراب در پا فیت نمی‌شوند، یک مثال بارز چکمه‌ها هستند، که بدون جوراب باعث تحریک پا شده و باعث ایجاد تاول می‌شوند و به هیچ عنوان پا بدون جوراب در آنها راحت نیست.

جوراب‌ها هم چنین می‌توانند پاهایتان را خشک نگه دارند و از آلودگی، قارچ و عفونت خصوصا در پای ورزشکاران جلوگیری می‌کنند. پس با جوراب می‌توانید از پاهایتان در برابر درد و بیماری در داخل کفش محافظت کنید.

بعد از آگاهی از دلایل پوشیدن جوراب بهتر است از انواع متریال‌های مورد استفاده در جوراب آگاهی پیدا کنیم. آیا تا به حال پیش آمده که در هنگام خرید جوراب از نوشته‌های بر روی بسته بندی جوراب سر در نیاورید. دانستن متریال‌های به کار رفته در جوراب، کمک می‌کند در هنگام خرید جوراب آگاهانه تر عمل کنیم.

جوراب‌ها هم چنین می‌توانند پاهایتان را خشک نگه دارند و از آلودگی، قارچ و عفونت خصوصا در پای ورزشکاران جلوگیری می‌کنند. پس با جوراب می‌توانید از پاهایتان در برابر درد و بیماری در داخل کفش محافظت کنید.

انواع جنس های پارچه در ساخت جوراب

نخ ها، مواد اولیه‌‌ی ساخت جوراب‌ها هستند. این نخ‌ها انواع جنس‌ها و رنگ‌های مختلف و گوناگون دارند. دانستن و شناخت این نخ‌ها بسیار دشوار است حتی برای کسی که در این صنعت کار می‌کنند. مطلب زیر یک راهنمای سریع و آسان برای کسانی است می‌خواهند در این مورد بیشتر بدانند. در اصل شما باید بدانید ۶ نوع نخ وجود دارد ، که ۹۵ درصد جوراب‌ها از آنها ساخته می‌شوند:

پنبه Cotton

 

پارچه ای از جنس پنبه
پارچه ای از جنس پنبه

متداول ترین فیبری که در جورابها استفاده می‌شود، پنبه است. نرم، طبیعی است و از گیاه پنبه تولید می‌شود. اکسیژن می‌تواند به راحتی از آن عبور کند و بافت قوی‌ای دارد.

  • پنبه ارگانیک Organic cotton: این نوع با پرورش گیاهان اصلاح شده و غیر ژنتیکی رشد می‌کند.
  • پنبه مورب شده Mercerized cotton: نخ پنبه تحت یک فرآیند تکمیلی قرار می‌گیرد و درخشندگی و نرمی را به نخ و رنگ را به آن اضافه می‌کند.
  • پنبه خرد شده Combed cotton: در این نوع نخ تمام الیاف کوتاه و ناخالصی‌ها در طی یک فرآیند تکمیلی از روی پنبه حذف می‌شوند و پنبه به صورت کامل شانه می‌خورد و تنها الیاف بلند و طولانی پنبه‌ها باقی می‌ماند. این نوع پنبه بسیار لطیف و نرم است و در اصل گرانترین نوع پنبه به شمار می‌رود.
  • پنبه‌‌ی مودال Modal cotton: نوعی ریون است که از الیاف درخت راش درست شده است. ترکیب پنبه و مودال احساس نخ ابریشم را بر روی پوست ایجاد می‌کند.

پلی استر Polyester

 

پارچه پلی استر
پارچه پلی استر

از فیبرهای مصنوعی که بیشترین کاربرد را در صنعت جوراب دارد می‌توان به پلی استر اشاره کرد. این الیاف قابلیت شستشو و تمیز شدن بالایی دارد و در برابر چین و چروک مقاوم است.

نایلون Nylon

 

پارچه نایلون
پارچه نایلون

 

 

برای افزایش الاستیسیته‌‌ی جوراب از نایلون استفاده می‌کنیم. نایلون الیاف قوی است که وزن بسیار کمی دارد.

اسپاندکس Spandex

 

پارچه اسپاندکس
پارچه اسپاندکس

 

 

این متریال دارای دوام بالایی است و در برابر عرق کردن و حرارت بدن مقاوم است. هم چنین این ماده می‌تواند تا ۵ برابر کشیده شود بدون اینکه هیچ پارگی در آن ایجاد شود.

پشم Wool

پارچه پشم
پارچه پشم

از فیبرهای اصلی که در بافت جوراب استفاده می‌شود می‌توان به پشم اشاره کرد. که بسیار با دوام است. این متریال در برابر چروک بسیارمقاوم است، با بدن شما نفس می‌کشد و هم چنین وقتی به پا دارید پایتان را خشک و گرم نگه می‌دارد.

انواع مختلف پشم وجود دارند:

  • پشم گوسفند Sheep wool
  • پشم بز Goat wool
  • پشم آلپچه Alpaca wool
  • پشم خرگوش Rabbit wool

در انواع پشم‌ها از پشم گوسفند بیشتر از همه استفاده می‌شود و قیمت آن نسبت به بقیه مناسب تر است و به ترتیب پشم بزو آلپچه و خرگوش کمتر استفاده می‌شوند و قیمت بسیار بالایی دارند.

کیفیت پشم از روی طول و قطر الیاف آن تعیین می‌شود. الیاف طولانی تر و ظریف تر گرم تر و نرم ترند. هم چنین پشم به صورت طبیعی ضد میکروب است و نسبت به بو مقاوم است. با توجه به ویژگی‌های عالی آن مردم حاضرند پول بیشتری بابت آن بپردازند.

بامبو Bamboo

پارچه بامبو
پارچه بامبو

الیافی نرم که در لطافت مانند پنبه هستند. احساسی هم چون ابریشم بر روی پا ایجاد می‌کنند و بسیار بادوام اند.

در یک جوراب معمولی اغلب از ۳ نخ استفاده می‌شود. که درصد آنها اغلب به صورت زیر است، ۷۵ درصد پنبه، ۲۲ درصد پلی استریا نایلون و ۲ درصد اسپندکس.

بهترین روش یادگیری انواع جنس نخ‌ها با لمس کردن و حس کردن آنها از نزدیک است و حتی نشان دادن عکس هم پاسخ گو نیست. چرا که زمانی که یک پارچه را لمس می‌کنید، می‌توانید احساس واقعیتان را در مورد آن جنس خاص بگویید. می‌توانید به یک کارخانه‌‌ی جوراب یا بازار نخ رفته و انواع مدل‌ها را خودتان از نزدیک لمس کنید.

بعد از آشنایی با انواع متریال‌های به کار رفته در انواع جوراب بهتر است راجع به ویژگی‌های مختلف جورابهای مربوط به فعالیت‌های متفاوت بیشتر بدانیم.

هر جورابی برای چه کاری مناسب تر است؟

افرادی که محل کارشان در محیط‌های بیرونی است و یا از فعالیت‌های در فضای باز مانند پیاده روی، باغبانی، ماهیگیری، شکار یا کمپینگ لذت می‌برند، نیاز به جوراب‌های مناسب دارند تا پای خود را گرم و خشک نگه دارند.

هیچ چیز بدتر از این نیست که در هوای سرد بیرون از خانه مانده باشید و پاهایتان خیس باشند و سرما تا عمق استخوانهایتان نفوذ کرده باشد. و  برعکس آن هیچ کس نمی‌خواهد بعد از یک روزکاری گرم در بیرون از خانه با پاهای تاول زده روبرو شود.

پوشیدن جوراب‌های کتان برای ماه‌های گرم سال بسیار مناسب است چرا که به دلیل تهویه‌‌ی مناسب و گردش هوا پا را خنک نگه می‌دارد. برای فصول سرد مخصوصا در مناطقی که فصل‌های سرد طولانی تر و با دمای بسیار پایین است، بهترین گزینه جوراب‌های پشمی است.

از پوشیدن جوراب‌های با جنس نایلون مخصوصا در فصول گرم و برای مدت طولانی بپرهیزید چرا که این الیاف مصنوعی رطوبت را در پا حبس می‌کنند و باعث ایجاد قارچ‌ها و میکروب‌ها بر روی پا می‌شوند.

بعضی جوراب‌های اسپورت هستند که دارای صفحات تهویه‌‌ی هوا هستند و یک نوع ماده‌‌ی شیمیایی دارند که تعداد باکتری‌های روی پا را کاهش می‌دهد. و در نتیجه باعث کاهش رطوبت و بوی پا می‌شود.

جوراب‌ها هم چنین به طولانی تر شدن عمر کفش هایتان کمک می‌کنند، عرق کردن بیشتر پاها باعث آسیب به کفش می‌شود و این اهمیت پوشیدن یک جوراب خوب را نشان می‌دهد. پس مطمئن شوید که جوراب خوب و مناسبی را انتخاب می‌کنید.

آنها نگهبانان کفش و پاهای شما هستند و یک فاکتور مهم و سبک هستند برای اینکه هر زمان که خواستید بتوانید به استایلتان ریزه کاریهای خاصی اضافه کنید. انتخاب جوراب‌ها هرگز نمی‌تواند اختیاری و بدون فکر باشد، و همیشه باید با لباس و کفش هایتان هم خوانی داشته باشند.

پنج تا از اصول و قواعد پوشیدن جوراب سیاه

جوراب مشکی

اگر به جزئیات و قوانین پوشیدن جوراب علاقه ندارید جوراب‌های سیاه شما را نجات می‌دهند. این جوراب‌ها با لباس‌های خیلی رسمی و تیپ‌های کلاسیک بسیار مناسب هستند و هم خوانی دارند و به شما ظاهری بسیار شیک و با کلاس می‌دهند.

جوراب مشکی همیشه شما را نجات می‌دهد.

 

جوراب‌های راه راه و طرح دار

از جوراب‌های کتان و پنبه برای تیپ‌های کژوآل و اسپورت استفاده کنید.

استفاده از جوراب‌های طرح دار برای تیپ‌های کژوآل

 

ست کردن

توجه به رنگ جوراب و شلوار و لباس بسیار مهم و ضروری است. برای انتخاب جوراب همیشه یک جوراب کمی تیره تر یا کمی روشن تر از رنگ شلوارتان انتخاب کنید.

از جوراب‌های کمی روشن تر و یا کمی تیره تر از رنگ شلوارتان استفاده کنید.

 

جوراب های بدون دید

به جای نپوشیدن جوراب با کفش‌های کتانی، کالج، لوفر و آکسفورد بهتر است که از جوراب‌های بدون دید استفاده کنید. این جوراب‌ها بسیار ظریف و زیبا طراحی شده اند، بسیار راحت هستند و ظاهری شیک به شما می‌دهند و هم چنین از خیس شدن پاهای شما جلوگیری می‌کنند.

برای کفش‌های کالج و لوفر از جوراب‌های بدون دید استفاده کنید.

قواعد پوشش خانم‌ها نسبت به آقایان دارای نکات ریز و کاربردی بیشتری است. به این دلیل که دارای تنوع بیشتری از نظر نوع و مدل و رنگ و… است. در زیر به طور خلاصه چند نکته در مورد انتخاب جوراب با توجه به نوع اجزای استایل علی الخصوص کفش میپردازیم.

 

انتخاب جوراب مناسب برای خانم ها

جوراب زنانه

جوراب‌های بلند بالای زانو knee high socks  به همراه چکمه‌ها می‌تواند استایل جدیدی برای لباس‌های قدیمیتان به وجود آورند. هم چنین کمک می‌کنند تا جلوه‌‌ی زیبایی به تیپتان بدهد. این جوراب‌ها بسیار بادوام هستند و با اندازه‌‌ی ساق‌های مختلف موجودند. و برای پوشیدن در طول روز بسیار راحت و مناسبند.

اگر می‌خواهید جورابتان به همراه چکمه‌‌ی مچی پیدا باشد بهتر است جوراب‌های تا زانو بپوشید که ۵ تا ۸ سانت از جورابتان از داخل کفشتان پیدا باشند.

اگر ترجیحتان این است که جورابهایتان پیدا نباشند بهتر است جوراب‌های بدون دید را امتحان کنید. این جوراب‌ها برای استفاده با کفش‌های اسپورت بسیار مناسبند، هم چنین جاهایی از پا که مورد نیاز است را پوشش می‌دهد. و از همه مهمتر پا درون کفشتان سر نمی‌خورد.

 

جوراب‌های بدون دید پاهای شما را از آسیب محافظت می‌کنند.

برای کسانی که به ورزش علاقه مندند و به دویدن، راه رفتن و انواع دیگر ورزش جوراب‌های ورزشی پیشنهاد می‌شوند. این جوراب‌ها عرق را به خوبی جذب می‌کنند و عفونت‌های باکتریایی و قارچی را از پا دور می‌کنند.

نه اینکه جورابهای رنگارنگ را دوست نداشته باشند. تنها به این دلیل که نمی‌توانند از این جوراب‌ها به خوبی در کنار لباس‌های خود استایل خوبی بسازند. پس بیشتر به سراغ جوراب‌های با رنگ‌های خنثی و یا هم رنگ شلوارشان می‌روند. در زیر چند نکته‌‌ی بسیار کاربردی برای پوشیدن جوراب‌های رنگارنگ آورده شده است.

در چند سال اخیر، پوشیدن جوراب‌های رنگارنگ برای مردان و زنان بسیار مد شده است. حتی به گونه‌ای که می‌خواهند برای خرید جورابهای رنگارنگ از سایت‌ها و نمایندگی‌ها اشتراک ماهانه بگیرند.

 

نکاتی درباره پوشیدن جوراب

 

شما میتونید جوراب را با لباس های کژوال بپوشید

اگر شما برای یک رویداد عادی مانند بیرون رفتن با دوستان، تفریح خانوادگی و… لباس انتخاب می‌کنید، به تخیلتان اجازه بدهید که آزادانه عمل کند. در مورد پوشیدن جورابهای رنگارنگ هیچ گونه قانون خاصی وجود ندارد.

اگر ظاهرتان ساده و آرام و یک دست هست بهتر است با یک جفت جوراب رنگارنگ و خاص کمی به آن چاشنی هیجان اضافه کنید. اگر که هنوز در مورد پوشیدن جورابهای رنگارنگ مطمئن نیستید ببینید که واکنش خودتان وقتی یکی از دوستانتان از این جورابها استفاده می‌کند چگونه است. این کار کمک می‌کند تا بهتر تصمیم بگیرید.

 

در هنگام پوشیدن جوراب‌های رنگی به موقعیت و مراسم و قواعد مربوط به آن توجه کنید.

جوراب را با نوع لباستان ست کنید

بسته به اینکه اگر شما برای اتفاقی عادی، نیمه رسمی یا رسمی لباس پوشیدید، جوراب شما باید با بقیه‌‌ی لباستان تناسب داشته باشد. مهمانی‌های دوستانه و تفریحی برای جوراب‌های رنگارنگ و شگفت انگیز بسیار مناسبند.

برای مهمانی‌های نیمه رسمی کاری، دوستانه و یا خانوادگی هنوز هم می‌توانید جورابهای رنگی انتخاب کنید. فقط دقت کنید طرح‌ها و رنگ‌های ملایم تر را انتخاب کنید. برای مهمانی‌های رسمی به عنوان مثال کت و شلوار، بهتر است جورابی در محدوده‌‌ی رنگ شلوارتان انتخاب کنید.

 

سعی کنید جوراب‌های رنگارنگتان با شلوارتان از نظر رنگی هماهنگ

جوراب‌های رنگارنگ را با شلوار‌های خود ست کنید

برای هماهنگی بیشتر، سعی کنید جوراب خود را به شلوار خود ست کنید. شما می‌توانید یک جوراب انتخاب کنید که تون رنگی آن همان رنگ پایه‌‌ی شلوار شماست و یا رنگیست که بسیار با رنگ شلوارتان مطابقت و هم خوانی دارد. به عنوان مثال، جوراب‌های آبی به خوبی با شلوار آبی ست می‌شوند، و جوراب‌های خاکستری به خوبی با رنگ لیمویی هم خوانی دارند.

هر چند پوشیدن جورابهای با رنگ‌های خاص و امتحان آنها نیز می‌تواند هیجان انگیز باشد. می‌توانید رنگ‌ها را کنار هم گذاشته و ترکیب آنها را ببینید.

 

شلوارتان را به اندازه تا بزنید.

دقت کنید جورابهایتان بیش از حد پیدا نباشند

این روزها شلوارها  به طور مداوم در حال کوتاه شدن است. هر روز یک تا به پایین پاچه‌های شلوار اضافه می‌شود و شلوار بالاتر می‌آید. دقت کنید به اندازه شلوارهایتان را تا بزنید و جورابهایتان بیش از اندازه پیدا نباشد.

 

در انتخاب رنگ‌های جیغ آگاهانه عمل کنید.

در انتخاب رنگ‌های جیغ آگاهانه عمل کنید.

لباس جیغ

می دانیم که پوشیدن جوراب‌های بسیار روشن و رنگارنگ در حال حاضر عادی و متداول شده است. اما دقت کنید که رنگ‌های پر رنگ مانند شلوار زیتونی و جوراب قرمز را (به جز در شب یلدا) در کنار هم نپوشید. اگر جوراب‌های خود را با بقیه لباس‌های خود در کنار هم ببینید، آن وقت متوجه می‌شوید که ظاهرتان خنده دار شده است.

 

در هنگام انتخاب طرح‌های روی جوراب عاقلانه فکر کنید

اگر لباسهایتان طرح دار است سعی کنید جوراب ساده بپوشید. استفاده‌‌ی زیاد و بیش از حد از طرح‌ها و پترن‌ها از جذابیت ظاهرتان کم می‌کند. برای اینکه مطمئن شوید استایل خوبی دارید همیشه به ظاهرتان به صورت کلی نگاه کنید. برای مثال تصور کنید تیپ رسمی با کت و شلوار به همراه جوراب هایی که طرح همبرگر دارند. زیبا نیست!

 

چه زمانی باید از پوشیدن جوراب‌های رنگی خودداری کنید؟

اگر برای یک مراسم بسیار رسمی مانند مراسم ختم و یا جلسه‌‌ی کاری لباس پوشیدید هیچ گاه جوراب‌های رنگارنگ نپوشید. در این شرایط خاص جوراب طرح دار و شلوغ پوشیدن بی کلاسی و بی ادبی محسوب شود.

 

اجازه‌‌ی درخشش به جورابتان دهید

پوشیدن جورابهای رنگارنگ می‌تواند شخصیت خاص شما را نشان بدهد و کمی چاشنی به ظاهرتان اضافه کند. هیچ گاه از امتحان کردن چیزهای جدید نهراسید، تصور کنید بدترین اتفاقی که ممکن است بیفتد چه می‌تواند باشد؟ نفس عمیق بکشید. اغلب رنگ‌های به کار رفته در جوراب‌ها می‌توانند با لباسهایتان به راحتی ست شوند و به سادگی شما را متفاوت جلوه بدهد.

پوشیدن جوراب‌های خاص ظاهرتان را شخصی و خاص می‌کند.

جورابهای رنگارنگ تنها یکی از جورابهای خاص و متفاوت موجود در بازار هستند. بسیاری از اوقات ما حتی نام بسیاری از جوراب‌ها نشنیده ایم. جورابهای مخصوص مذاهب خاص، بیماری‌های خاص و یا برهه‌‌ی خاص و متفاوت تاریخی. در ادامه‌‌ی مطلب انواع جوراب‌های خاص و متفاوتی را به شما معرفی می‌کنیم که ممکن است تا کنون حتی نام آنها را نشنیده باشید.

 

انواع جوراب‌های خاص

 

جوراب تابی Thong Socks یا Tabi

جوراب های تبی
جوراب های تانگ

جورابهای تانگ thong از انواع جورابهای خاص هستند، این جورابها جز پوشش ژاپن در قرن ۱۵ میلادی هستند. در زبان ژاپنی به آنها تابی tabi می‌گویند. در این نوع جوراب خاص انگشت شصت از بقیه‌ی  انگشت‌ها به صورت جدا قرار می‌گیرد و برای کسانی که میخواهند به همراه صندل‌های انگشتی جوراب بپوشند‌مناسب است. پیشینه‌‌ی تاریخی این نوع جوراب خاص به قرن ۲ میلادی بر میگردد.

  • جوراب  تابی Tabi
  • جوراب‌های سنتی ژاپنی Tabi

می‌توان جوراب‌های Thong و یا تابی Tabi را به همراه صندل‌های انگشتی پوشید.

 

جوراب با کفی جدا Leather Sole Socks

 

جوراب کفی دار
جوراب کفی دار

 

 

از جورابهای معروف تاریخی یافت شده در مصر مربوط به  قرن ۱۲ میلادی یک جوراب با کفی جداست.

جوراب با کفی جدا مربوط به قرن ۱۲ میلادی

این جوراب از قسمت انگشتان تا قسمت‌های بالاتر بافته شده است. پاشنه‌‌ی جوراب در مرحله‌‌ی آخر درست شده و به کف جوراب متصل می‌شود. این کار باعث می‌شد که کفی جوراب که آسیب پذیر ترین قسمت آن است به راحتی قابل تعویض باشد.

امروزه جورابهای با کفی جدا در دسته‌‌ی جوراب‌های بافتنی به حساب می‌آیند. و با دو نوع کفی، Rubber sole کفی لاستیکی و  leather sole کفی چرمی بافته می‌شوند.

جوراب بچه گانه با کفی جدا

کفی‌های بافتنی هم لیز هستند و هم کمی زبر، و موقع راه رفتن رد بافت‌های آن بر روی پا باقی می‌ماند. به این دلیل کفی‌های لاستیکی و چرم هم از لغزش با جوراب جلوگیری می‌کنند و هم در پا بافت نرم تر و یک دست تری دارند.

 

 

جورابهای لوله‌ای Tube Socks

 

جوراب لوله ای
جوراب لوله ای

 

جورابهای لوله‌ای tube socks

جوراب‌های لوله‌ای یا تیوبی از انواع جوراب اسپرت هستند. قد این جوراب‌ها تا زانو است. این نوع جوراب خاص معمولا سفید رنگ و دارای بافت عمودی است که پا را در ساق محکم می‌گیرد و در قسمت بالای ساق جوراب راه راه افقی رنگارنگ وجود دارد که در رنگ‌های مختلف و متفاوت موجود است.

جوراب‌های لوله‌ای چپ و راست ندارند و هر دو جفت آن با هر دوپا چفت می‌شوند. همین طور زنانه و مردانه ندارند و دختران و پسران و خانم‌ها و آقایان هر دو از این جوراب‌ها می‌پوشند. جوراب‌های لوله‌ای به صورت دایره‌ای بافته می‌شوند و پاشنه جدا ندارند.

جوراب‌های لوله‌ای به صورت دایره‌ای بافته می‌شوند و پاشنه جدا ندارند.

 

جوراب بابی Bobby Socks

 

جوراب بابی
جوراب بابی

جوراب‌های بابی یکی از انواع جوراب‌های خاص هستند که در قسمت مچ دولایه می‌شوند. این جورابها در دهه‌‌ی ۴۰ و ۵۰ میلادی در آمریکا در بین خانم‌ها بسیار پرطرفدار بودند.

جورابهای بابی در دهه‌‌ی ۴۰ و ۵۰ میلادی در آمریکا در بین خانم‌ها بسیار پرطرفدار بودند.

بسیاری از دختران در کودکی جورابهای بابی را به یاد می‌آورند. از انواع توری آن که با پیراهن‌های دخترانه پوشیده می‌شدند تا مدل‌های بدون تور که حالت اسپرت داشتند. امروزه جورابهای بابی بیشتر مورد استفاده‌‌ی کودکان است. مدلهای توری آن را دختران کوچولو میپوشند.

مدلهای توری جورابهای بابی

و مدلهای ساده‌‌ی آن برای نوزادان به دلیل نرم بودن کش آن مورد استفاده قرار میگیرد.

مدل متداول امروزه بابی که اغلب برای نوزادان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

جوراب‌های انگشتی Toe Socks

 

جوراب انگشتی
جوراب انگشتی

جوراب‌های انگشتی toe socks

این جورابها مانند دستکش برای تک تک انگشت‌های پا جای جداگانه‌ای دارند. بعضی‌ها نسبت به این جورابهای خاص حس خوبی ندارند و برعکس ممکن است بعضی‌ها عاشق این جورابها باشند و با آنها فوق العاده احساس راحتی کنند. چندین دلیل وجود دارد که نشان می‌دهد جوراب‌های انگشتی بسیار کاربردی هستند و نسبت به جورابهای عادی مزیت دارند.

در جورابهای انگشتی عرق‌ها لابه لای انگشتان پا باقی نمی‌مانند و توسط جوراب جذب شده و از رشد باکتری‌ها در میان انگشتان پا جلوگیری می‌کنند. هم چنین فضای شخصی برای انگشتان پا باعث می‌شود آنها با هم اصطکاک پیدا نکنند و تاول‌ها ایجاد نشوند. در تولید جوراب‌های انگشتی اغلب به دلیل تماس با تک تک انگشتان از جنس‌های بسیار مرغوب استفاده می‌شود که باعث بالاتر رفتن کیفیت این نوع جورابها نسبت به جورابهای عادی می‌شود.

هم چنین طراحی این جورابها به صورتی است که هیچ گونه درزی در بافت آن وجود ندارد و همین گردش خون در پاها را راحت تر می‌کند. طراحی این جورابها اغلب تخصصی و ارگونومیک است و همین باعث می‌شود جنس جوراب نازک تر از جوراب‌های معمولی باشد. همین نازک بودن این امکان را به شما می‌دهد که بتوانید به راحتی در موقعیت‌های متفاوت و با لباسهای متفاوت آن را بپوشید.

 

جوراب‌های گشاد Loose Socks

جوراب گشاد
جوراب گشاد

جوراب‌های گشاد loose socks

جورابهای گشاد اولین بار توسط دختران مدرسه‌ای ژاپن پوشیده شدند.

 

جورابهای گشاد اولین بار توسط دختران مدرسه‌ای ژاپن پوشیده شدند

جوراب‌های بلند تا بالای زانو جزئی از لباس فرم دبیرستان‌های ژاپن بودند. دختران ژاپنی به نشانه‌‌ی آزادی خواهی در مقابل قوانین سخت پوششی جورابهایشان را تا ساق پایشان پایین می‌آوردند. بعدها این مدل در بین جوانان در کشورهای دیگر مانند آمریکا که علاقه مند به فرهنگ ژاپنی بودند رواج یافت.

این نوع جورابهای خاص در دو حالت وجود دارند. یک مدل آن فاقد قسمت پایین مچ جوراب است و تنها ساق را میپوشاند و به صورت شل بر روی ساق قرار می‌گیرد و نوع دیگر آن مانند جورابهای عادی و بلند‌ است و تنها در قسمت ساق به صورت گشاد قرار می‌گیرد.

در انواع جورابهای خاص این نوع جورابها هم راحتند و هم به دلیل عایق بودن هوا و گشاد قرار گرفتن جوراب گرمای بیشتری برای پاها فراهم می‌کنند.

جوراب کریسمس Christmas Socks

جوراب‌های کریسمس از انواع جوراب‌های خاص هستند که مسیحیان در شب کریسمس آن را در اطراف شومینه می‌آویزند و بر روی هر کدام از آنها اسم ساکنان خانه را گلدوزی می‌کنند. بابانوئل زمانی که هدیه‌‌ی کریسمس را می‌آورد آن را برایشان داخل جوراب می‌اندازد.

 

جوراب کریسمس Christmas socks

این رسم ابتدا در اروپا متداول بود و کم کم در آمریکا و دیگر کشورها متداول شد. تاریخچه‌‌ی این جوراب به زمان‌های گذشته بر می‌گردد. زمانی که سینت نیکولاس (نیکولاس مقدس، از روحانیون و کشیشان معروف قرن سوم میلادی) یا همان بابانوئل میخواست به فقیران آبرومند کمک کند، برای اینکه آنها متوجه او نشوند سکه‌ها و کمک‌ها را در تاریکی از پنجره به داخل خانه‌ها پرتاب می‌کرد.

در آن زمان جورابهای شسته شده از کار روزانه در کنار شومینه آویخته بودند تا برای روز بعد خشک شوند. در قصه‌ها نوشته اند که هدایا و سکه‌ها به داخل این جوراب‌ها می‌افتادند و صبح زمانی که صاحبانشان از خواب بیدار می‌شدند، در داخل جورابهایشان هدایای ارزشمندی می‌یافتند. این اعتقاد و رسم از آن روز باقی مانده است و برای کریسمس هنوز به یاد سینت نیکولاس از شومینه‌ها جوراب‌ها مخصوص کریسمس می‌آویزند.

 

جورابهای یوگا Yoga Socks

جوراب یوگا
جوراب یوگا

برای افزایش امنیت در تمرینات یوگا و جلوگیری از لغزش در هنگام ورزش جورابهای مخصوص یوگا به پا می‌کنند. این جوراب‌های خاص دارای کفی با استوپ‌های ژله‌ای جهت ایجاد اصطکاک با زیر انداز یوگا هستند و مناسب استفاده در باشگاه ها، منازل و محیط‌های دارای کف سرامیک یا پارکت هستند.

جورابهای یوگا yoga socks

جوراب یوگا وسیله‌ای است کاربردی برای انجام حرکات ورزش یوگا، پیلاتس و انواع رقص ها. به اجرای بهتر حرکات کمک می‌کند. این نوع جوراب‌های خاص و بدون انگشت  سبب حرکت آزادانه انگشتان برهنه  پا می‌شوند. استوپ‌های کفش و باز بودن انگشت‌ها به کشش بیشتر و امنیت بیشتر هنگام انجام حرکات یوگا کمک می‌کنند.

 

جورابهای بافتنی Crochet Socks

جوراب پشمی
جوراب پشمی

جورابهای بافتنی، از انواع جوراب‌های خاص هستند که اغلب پاپوش نامیده می‌شوند. این جورابها در فصول سرد برای پوشیدن در خانه بسیار مناسب و راحت می‌باشند و علاوه بر گرم نگه داشتن بدن، حس بسیار خوبی به همراه دارند.

جورابهای بافتنی crochet socks

این پاپوش‌ها با الگوها و انواع بافت‌های مختلف توسط مادر بزرگ‌ها بافته می‌شوند که حس خوب آن ناشی از دست بافت بودن آن است. با داشتن یکی از این جورابها در زمستان می‌توانید دمای بدن خود را بالا نگه دارید.

 

جورابهای مخصوص دمپایی انگشتی Flippant Thong Socks

 

جوراب مخصوص دمپایی انگشتی
جوراب مخصوص دمپایی انگشتی

جورابهای مخصوص دمپایی انگشتی flippant thong socks

این جوراب‌ها تنها بدنه‌‌ی پا را می‌پوشانند و در قسمت انگشتان دارای یک بندینک اند که جوراب را در پا نگه می‌دارد. شما با این جوراب‌های خاص می‌توانید دمپایی انگشتی بپوشید و از پای خود محافظت کنید. این جورابها معمولا دست بافت هستندو کمک می‌کنند تا رد بندهای دمپایی انگشتی و صندل‌ها بر روی پاهایتان نماند.

جوراب مخصوص دمپایی انگشتی کمک می‌کند تا رد بندهای دمپایی بر روی پاهایتان نماند.

 

جورابهای وضو برای مسلمانان سنی و شیعیان Wudhu Socks

جوراب وضو
جوراب وضو

مسلمانان سنی معتقدند که طبق روایات، زمانی که پیامبر در بیرون از خانه بوده است، در صورتی که پاهایش پیش از خروج از خانه تمیز بوده، برای مسح پا، بر روی پاپوشش دست می‌کشیده است. و در صورتی که کفش هایش را در می‌آورده، پاهایش را به صورت کامل آب کشی می‌کرده است.

البته این امر با نظر مسلمانان شیعه مطابقت ندارد و شیعیان معتقدند که در هنگام کشیدن مسح باید جوراب را به صورت کامل در آورد. مسلمانان سنی بر طبق روایت و اعتقاد خودشان جورابی اختراع کرده اند که در آن چیزی نفوذ نمی‌کند در عین حال گردش هوا در لایه‌های آن وجود دارد.

به این معنی که در هنگام وضو گرفتن در صورتی که این جوراب را در پایشان داشته باشند می‌توانند بر روی آن مسح بکشند. چرا که در زیر آن پاهایشان تمیز می‌ماند.

البته این امر با نظر مسلمانان شیعه مطابقت ندارد و شیعیان معتقدند که در هنگام کشیدن مسح باید جوراب را به صورت کامل در آورند. برای همین امر جورابی نیز مخصوص شیعیان طراحی شده است که احتیاجی نیست آن را به طور کامل از پایتان بیرون بیاورید. این جوراب‌ها در قسمت انگشتان دارای بریدگی اند و به راحتی قسمت مخصوص مسح پا را برای وضو گرفتن آماده می‌کنند.

wudhu socks جوراب وضو مخصوص مسلمانان شیعه که دارای بریدگی بر روی قسمت انگشتان است و میتوان بدون درآوردن کامل جوراب مسح کشید.

 

جوراب دیابت Diabetic Socks

 

جوراب دیابت
جوراب دیابت

جوراب دیابت با هدف کمک به بیماران دیابتی به صورت بدون درز طراحی شده است تا احتمال ورم کردن پای دیابتی کاهش یابد. به علاوه جوراب دیابتی رطوبت را کنترل می‌کند تا احتمال عفونت قارچی کاهش یابد و همچنین با محافظت کردن از پا از زخم‌ پای دیابتی جلوگیری می‌کند.

مراقبت از پوست و پا برای بیماران دیابتی بسیار مهم است به این دلیل که زخم پای دیابتی در قریب به ۱۰ % از بیماران مبتلا به دیابت مشاهده می‌شود.

جوراب دیابت diabetic socks دارای بافت مخصوص برای افراد دیابتی

تمام بیماران دیابتی نیاز به جوراب دیابت ندارند. اما آن گروه از بیمارانی که بلندی پشت پایشان (پشت پا از بالای پا تا پشت بخش داخلی مچ پا اندازه‌گیری می‌شود) کاهش یافته، رنگ و دمای پایشان تغییر کرده است،

با آسیب عصبی یا تغییرات دیگری در حس پا مواجه شده‌اند یا پایشان مرتب به دلیل ساییده شدن به جوراب زخم می‌شود، بهتر است برای محافظت بیشتر از پاهای خود به‌ جای جوراب معمولی از جوراب دیابتی استفاده کنند.

توصیه می‌کنیم اگر پاهایتان به تغییرات دما حساس است، به سرعت قرمز و تحریک می‌شود و یا ورم می‌کند، حتماً جوراب دیابتی تهیه کنید. اگر باردار هستید و به دیابت بارداری مبتلا شده‌اید، جوراب دیابتی برای کاهش ورم پا بسیار مفید خواهد بود.

 

جوراب مخصوص هواپیما Air plane socks یا Compression socks

جوراب هواپیما

ورزشکاران قبل از پرواز و جابجایی به محل مسابقات اغلب همه از جوراب‌های مخصوص هواپیما استفاده می‌کنند تا موقع مسابقات مشکلی نداشته باشند. هم چنین زنان باردار در حین مسافرت و حتی روزهایی که بیشتر کار دارند، بهتر است از جوراب‌های مخصوص هواپیما استفاده کنند تا ازدرد، تورم و واریس جلوگیری کنند.

اگر از استایل این جوراب‌ها خوشتان نمی‌آید می‌توانید تنها در هواپیما و موقع پرواز، موقع پیاده روی طولانی و یا زمانی که مدت طولانی به حالت ایستاده هستید از آنها استفاده کنید و زمانی که کارتان تمام شد سریعا آنها را تعویض کنید.

برای پوشیدن این جوراب‌ها بهترین راه این است که جوراب را از قسمت بالای مچ آن به سمت پایین رول کنید و پس از پوشیدن قسمت پایینی آن باقی جوراب را بر روی پا بکشید. اگر بعد از پوشیدن جوراب احساس می‌کنید که پاهایتان خیلی تحت فشار قرار دارد شما سایز اشتباه را پوشیده اید و بهتر است سایز مناسب خودتان را پیدا کنید. چرا که در این جوراب‌ها باید این احساس را داشته باشید که عضلات پاهایتان کمی به آرامی در آغوش گرفته شده اند.

 

محلول‌های ضد عرق کردن Feet Perspiration Lotion

دئودورانت‌های ضد عرق یک درمان آسان برای پاهای پرعرق هستند. این محصولات با بستن موقت غده‌های عرق کار می‌کنند.

آکادمی پوست ایالات متحده‌‌ی آمریکا پیشنهاد می‌کند که قبل از خواب پاهایتان را شسته و خشک کنید و سپس محلول ضد عرق را بر روی آن استفاده کنید که تا صبح بر روی پا بماند. سپس صبح پاهایتان را بشویید. برای نتیجه‌‌ی بهتر ۳ الی ۴ شب متوالی این کار را انجام دهید و سپس یک یا دوبار در هفته آن را تکرار کنید.

هم چنین می‌توانید از صابون‌های ضد قارچ استفاده کنید و چند قطره اسانس ضد میکروب مانند روغن درخت چای و یا اکالیپتوس یه آن اضافه کنید.

چای سیاه نیز برای جلوگیری از عرق کردن پا بسیار مفید است. دو عدد چای کیسه‌ای را درون یک لگن آب گرم بیاندازید. تانن‌ها ماده‌ای در چای سیاه هستند که باعث بسته شدن منافذ پا می‌شوند و میزان عرق کردن را کاهش می‌دهند. روزانه بیست دقیقه پاهایتان را در این محلول قرار دهید.

هم چنین در مواقع ضروری برای خشک شدن پاهایتان و از بین رفتن بوی عرق بین انگشتان پا و یا جاهایی که عرق کرده با پنبه الکل بمالید. الکل سریعا بوی بد پاها را از بین میبرد و پاها را خشک می‌کند. در این مورد بسیار مهم است که به طور منظم ازالکل استفاده نکنید. چون پوست پا را خشک کرده و باعث سوزش آن می‌شود.

 

پودرهای ضد عرق Feet Perspiration Powder

پودرهای ضد قارچ مخصوص پا هستند و پاها را خشک و بدون بو نگه می‌دارند. این پودر‌ها برای کسانی که پاهایشان بیش از حد عرق می‌کند و بو میگیرد بسیار پیشنهاد می‌شود. این پودرها در دو نوع شیمیایی و طبیعی موجودند.

پودر‌های شیمیایی را از لوازم پزشکی فروشی‌ها می‌توان تهیه کرد اما مدل جایگزین و طبیعی آن پودر سبک نشاسته ذرت است که به پاها زده می‌شود و البته کمی ضعیف تر از مدل‌های شیمیایی عمل می‌کند. از پودر‌های ضدقارچ و یا پودر ذرت قبل از پوشیدن جوراب کتان و هم چنین کفش هایی که به تنفس پاها کمک می‌کنند، استفاده کنید.

 

کفش

انتخاب کفش مناسب برای پایی که عرق کردن بالایی دارد بسیار مهم است. کفش هایی که از پارچه‌های قابل تنفس مانند کرباس Canvas یا چرم ساخته شده اند برای این نوع پاها بسیار مناسبند. کفش‌های پلاستیکی و Patent اجازه نمی‌دهند تا هوا درون پا جریان پیدا کند. این کفش‌ها عرق را درون پا حبس می‌کنند.

سایز کفش‌ها بسیار مهم است. دقت کنید که کفشتان دقیقا سایز مناسب با پاهایتان داشته باشد. کفش‌های خیلی تنگ انگشتان پارا جمع می‌کنند و باعث عرق کردن بیشتر پاها می‌شوند. هم چنین کفی کفش مناسب به کاهش عرق کردن پا بسیار کمک می‌کند. کفی‌های جاذب عرق و ضدعفونی کننده برای از بین بردن رطوبت پا و کاهش بوی آن بسیار مناسب اند.

کفش‌های گرم پاها را گرم کرده و باعث عرق کردن بیشتر پاها می‌شوند. وقتی که پاها شروع به عرق کردند، کفش‌های خنک تر بپوشید. سعی کنید از یک کفش در دو روز متوالی استفاده نکنید، مخصوصا زمانی که پاهایتان مدتی طولانی در داخل کفش است.

به کفش‌ها فرصت دهید تا در این فاصله خشک شوند و سپس دوباره آن‌ها را بپوشید. در روزهای آفتابی کفش هایتان را به مدت یک الی دو ساعت در آفتاب قرار دهید تا کفش هایتان سریع تر خشک شوند.

 

آب

خوردن آب فراوان مخصوصا در روزهای گرم و در موقع ورزش به تنظیم درجه حرارت بدن و کاهش احتمال عرق کمک می‌کند. شستن پاها هم چنین باکتری و عرق را از پاها دور کرده و پاهایمان را خنک می‌کند و به کاهش عرق کردن کمک می‌کند. حداقل ۱ یا ۲ بار در روز پاهایتان را بشویید.بعد از شستن  پاها را به طور کامل خشک کنید، مخصوصا بین انگشتان پا را. پاهای مرطوب باعث رشد باکتری‌ها و قارچ‌ها در بین انگشتان پا می‌شوند.

زمانی که امکان شستن پاها وجود ندارد همراهتان جوراب داشته باشید، تا بتوانید سریعا جورابهایتان را عوض کنید. جوراب‌های پنبه‌ای طبیعی بهترین انتخاب است. می‌توانید جفت‌های جوراب یدکی در محل کار یا در مدرسه داشته باشید تا بتوانید در صورت لزوم آنها را تعویض کنید.

 

طریقه Iontophoresis

اگر از عرق کردن بیش از اندازه‌‌ی پاهایتان رنج می‌برید، این روش را امتحان کنید. این روش به طور موقت به بستن خروجی‌های غدد عرق کمک می‌کندو آنها را مسدود می‌کند. این روش برای افرادی که پاهایشان دارای عرق کردن زیاد است پیشنهاد می‌شود.

در این روش از آب برای عبور جریان الکتریکی خفیف از طریق پوست استفاده می‌کنند و به طور موقت خروج عرق را از غدد عرق متوقف می‌کنند.

۸۸ درصد کسانی که دست‌ها و پاهایشان و یا هر دو عرق می‌کردند، از این روش پاسخ مثبت گرفته اند. هر چند هر سه الی چهار هفته برای حفظ نتایج باید این روش را تکرار می‌کردند. افراد دارای این مشکل می‌توانند این دستگاه را از لوازم پزشکی فروشی‌ها تهیه کرده و آن را در خانه داشته باشند.

عرق کردن تنها زمانی اتفاق می‌افتد که ما مجبوریم در روز به دلیل محدودیت‌های کاری ساعات طولانی جوراب و کفش به پا داشته باشیم.

× پشتیبانی