Skip to content

عوارض بستن سوتین هنگام خواب

مضرات بستن سوتین در خواب
فهرست مقالات

 

همیشه توصیه پزشکان و مدل‌های مشهور جهان این بوده که پوشیدن سینه بند (سوتین) مزایای بسیاری دارد و حتما از ابتدای بلوغ سوتین بپوشید، از جمله مزایایی که همگان بر آن اصرار دارند این است که بستن سوتین از افتادگی و آویزان شدن سینه‌ها در سنین پیری جلوگیری خواهد کرد.

اما این مساله شب‌ها و در هنگام خواب کمی متفاوت است.

 

 

علت پوشیدن سوتین (سینه بند) چیست؟

 

سینه‌های زنان از چربی و عضله تشکیل شده است که به وسیله رباط‌های ظریفی به یکدیگر متصل شده‌اند. این عضلات و بافت‌های چربی توسط استخوان‌های شانه حفظ داشته شده‌اند و همانطور که می دانید نیروی جاذبه زمین همه چیز را به سمت پایین می کشد، از این رو متخصصان توصیه می کنند که با بستن سوتین از کشیده شدن پستان ها به وسیله نیروی جاذبه زمین جلوگیری می شود.

 

مضرات بستن سوتین در خواب

 

در سنین بلوغ که سینه‌ها در سن رشد هستند، به خوش فرم شدن و بزرگ نشدن سینه‌ها کمک خواهد کرد. حتی سوتین بر نحوه ایستادن و صاف شدن ستون فقرات و جلوگیری از قوز نیز تاثیر دارد.

البته اندازه و فرم سینه ها به عوامل مختلفی بستگی دارد که پوشیدن سوتین با سایز و مدل مناسب تنها یکی از آن عوامل است؛ تغییرات سن، ژنتیک، هورمون‌های بدن، بارداری های متعدد، شیر دادن و تغییر وزن همه و همه در فرم سینه و میزان افتادگی آنها تاثیرگذار هستند.

 

آیا بستن سوتین مضر است؟

جواب این سوال هم بله هست و هم خیر

ضد و نقیض ها درباره بستن یا نبستن سینه بند(سوتین) بسیار است که هیچ کدام از دو گروه نیز تا به امروز نتوانستند ادعاهای خود را اثبات کنند.

کسانی که با بستن سوتین مخالف هستند، اعتقاد دارند که بستن سوتین باعث سرطان سینه می شود زیرا وقتی سوتین می پوشید، سینه بند غدد لنفاوی را تحت فشار قرار می‌دهد و فشار وارد شده باعث گرفتگی رگ ها و غدد لنفاوی در آن ناحیه می شود و این گرفتگی ها موجب ایجادتوده های سرطانی خواهد شد.

با اینکه این ادعا ثابت نشده است اما بهتر است در ساعاتی از شبانه روز سوتین نبندید، مخصوصا بستن سوتین در خواب و شب ها از نظر بهداشتی درست نیست و به علت تعریق در خواب و ایجاد رطوبت در زیر سوتین ممکن است باعث تولید باکتری و قارچ در آن ناحیه شود.

 

∗∗ اگر ترجیه می دهید با سینه بند (سوتین) بخوابید، بهتر است سینه بندی شل تر، نرم تر و انعطاف پذیر تر از چیزی که به طور معمول در طول روز می پوشید انتخاب کنید.∗∗

 

مضرات بستن سوتین در خواب

 

عوارض بستن سوتین هنگام خواب چیست؟

 

  • خوابیدن با سوتین از جریان خون در عضله سینه جلوگیری میکند.
  • خوابیدن با سوتین  از استراحت کافی را در طی خواب جلوگیری می کند.
  • خوابیدن با سوتین باعث سوزش پوست می شود.
  • خوابیدن با سوتین افزایش بی رویه رنگدانه های پوست در بافت های سینه می شود.
  • خوابیدن با سوتین باعث بروز عفونت قارچی می شود.
  • خوابیدن با سوتین بر فیزیولوژی سینه ها تأثیر می گذارد.

 

مضرات بستن سوتین در خواب

 

1-خوابیدن با سوتین از جریان خون در عضله سینه جلوگیری میکند.

یکی از تأثیرات منفی بهداشتی پوشیدن سوتین در خواب این است که احتمالاً مانع جریان خون می شود، به ویژه اگر سوتینی که می پوشید سیم دار باشد. در طول خواب، سیم سوتین بر روی پوست شما محکم شده و ماهیچه های سینه را منقبض می کند. همین امر جریان خون به عصب های موجود در بازو ها و دیگر نواحی بدن را محدود می کند.

خوابیدن با سوتین های تنگ، مانند سوتین های ورزشی می تواند به بافت سینه های شما آسیب برساند و پوشیدن مداوم آن نیز جریان خون به بافت سینه ها را محدود می کند. جریان خون ضعیف می تواند موجب ظهور علائم سرگیجه و گرفتگی عضلات شود.

 

2-خوابیدن با سوتین  از استراحت کافی را در طی خواب جلوگیری می کند.

همانطور که پوشیدن لباس بسیار چسبیده در طول خواب می تواند موجب ناراحتی و استراحت نکردن بدن شما شود، خوابیدن با سوتین، به ویژه سوتین های چسبیده و تنگ نیز عامل ناراحتی و استراحت نکردن شما شده و در نتیجه خواب را آشفته می کند.

انقباض بسیار کم ناشی از سوتین هم موجب ناراحتی شده و بر کیفیت خواب تأثیر خواهد گذاشت.

 

3-خوابیدن با سوتین باعث سوزش پوست می شود.

ممکن است قلاب ها و بند های سوتین به پوست شما ساییده شده و سوزش و خراشیدگی های را روی پوست ایجاد کند. در صورتی که سوتین را برای زمانی طولانی مدت بپوشید و به ویژه اگر سوتین شما دارای سیم باشد، حتی احتمال تبدیل شدن خراش ها به کیست هم وجود دارد. وقتی که با سوتین می خوابید، درد و ناراحتی اندک ناشی از سوزش پوست را حس نمی کنید.

 

4-خوابیدن با سوتین افزایش بی رویه رنگدانه های پوست در بافت های سینه می شود.

علت افزایش بی رویه رنگدانه ها در بافت، افزایش رنگدانه های ملانین در یک ناحیه خاص از پوست شما است. رنگدانه های ملانین در تمام نقاط لایه های پوست شما حضور دارند و رنگ پوست شما را تعیین می کنند. سلول های پوستی به نام ملانوسیت ها این رنگدانه را تولید می کنند.

خوابیدن با سوتین، به ویژه سوتین های تنگ و سیم دار، می تواند موجب حساسیت، سوزش و آسیب نواحی از پوست که قلاب ها و بند های سوتین روی آن ساییده می شوند، گردد.

همین امر نیز شاید ملانوسیت ها را تحریک کند تا رنگدانه های ملانین بیشتری در آن ناحیه از پوست تولید کنند.

 

5-خوابیدن با سوتین باعث بروز عفونت قارچی می شود.

یکی دیگر از مخاطرات بهداشتی خوابیدن منظم با سوتین، به ویژه سوتین های تنگ، ابتلای به عفونت قارچی است. محیط گرم و مرطوبی که سوتین برای سینه شما فراهم می آورد، زمینه تغذیه ایده آلی برای قارچ ها به وجود می آورد.

پس خوابیدن با سوتین، به ویژه اگر در منطقه آب و هوایی گرم و مرطوب سکونت دارید، گزینه مناسبی نیست.

 

6-خوابیدن با سوتین بر فیزیولوژی سینه ها تأثیر می گذارد.

شما با خوابیدن با سوتین، تأثیراتی منفی چشمگیری بر سیستم لنفاوی بدن خود می گذارید. این عمل مانع جریان خون و زهکشی لنفاوی شده و در نتیجه موجب حبس جریان و عفونت مزمن می شود.

سیستم لنفاوی کمک می کند تا سم ها از طریق گره های لنفاوی موجود در زیربغل از ناحیه سینه خارج شوند. بنابراین، زه کشی لنفاوی ضعیف مانع دفع سم ها از بدن می شود. همین امر می تواند دلیل ورم، ناراحتی و عفونت مزمن سینه ها باشد.

 

 

شما می توانید برای سفارش عمده سوتین از بازرگانی کیمیا محصول خود را سفارش داده و به صورت دقیق و مستقیم آن را تحویل بگیرید.

شاید این مقاله ها رو دوست داشته باشی!!!

 

× پشتیبانی