Skip to content

جوراب دیابتی چیست ؟

جوراب طبی دیابتی
فهرست مقالات

جوراب دیابتی چیست؟

جوراب های دیابتی، جوراب هایی با طراحی خاص هستند که سبب کاهش فشار در پا و ساق پا شده، از ایجاد تاول در سطوح پوست جلوگیری کرده و تجمع رطوبت را به حداقل می رسانند. جوراب دیابتی با هدف کمک به بیماران دیابتی به صورت بدون درز طراحی شده است تا احتمال ورم کردن پا کاهش یابد. به علاوه جوراب دیابتی رطوبت را کنترل می‌کند تا احتمال عفونت قارچی کاهش یابد و همچنین با محاظفت کردن پا، باعث جلوگیری از انواع زخم های احتمالی در راه رفتن خواهد شد. مراقبت از پوست و پاها برای بیماران دیابتی بسیار مهم است. زخم پای افراد دیابتی در ۱۰ درصد از بیماران مبتلا به قند خون مشاهده می‌شود. جوراب دیابتی در اندازه و رنگ‌های مختلف عرضه می‌شود تا بیماران بتوانند جوراب مناسب را متناسب با سایز و سلیقه خود تهیه کنند.

جوراب های دیابتی باید دارای ویژگی های زیر باشد.

 1. بدون درز
 2. دارای لایه محافظ
 3. قابل تنفس بودن
 4. گرم بودن
 5. اندازه بودن جوراب
 6. جذب کننده رطوبت
 7. الیاف پارچه ای نرم

 

1- بدون درز

جوراب های دیابتی باید بدون درز باشند تا از ساییده شدن پوست و زخم شدن پا جلوگیری کنند.اکثر جوراب های که با اسم جوراب دیابتی شناخته می شوند بدون درز هستند و یکی از راه های شناخت آن می باشد.

۲- دارای لایه محافظ باشد

جوراب های که لایه محافظ دارند باعث جلوگیری آسیب های ناشی از راه رفتن می شود و یکی از مهم ترین ویژگی ها برای یک جوراب دیابتی باکیفیت طلقی می شود.

 

3- قابل تنفس بودن آن

نوع بافتی که در این نوع جوراب ها به کار می رود باید بافتی قابل تنفس داشته باشد تا پا را خشک و بدون رطوبت نگه دارد.

 

4- گرم بودن پا

بیماری دیابت باعث منقبض شدن رگ های خونی می شود و گردش خون را در پاها کاهش می دهد، این نوع جوراب ها باعث گرم شدن پاها و در نتیجه منبسط شدن رگ های خونی در پاها شده و گردش خون را بهبود می بخشد.

 

5- اندازه بودن جوراب

بسیاری از جوراب های دیابتی شکل کامل پارا به خود می گیریند و اگر این اندازه ها در قسمت های مختلف پاها، با هم فرق داشته باشد باعث ساییده شدن به پوست پا و در نتیجه باعث زخم شدن قسمت های مختلف پا خواهد شد و این زخم شدن ها برای افراد دیابتی اصلا توصیه نمی شود.

 

6- جذب کننده رطوبت

برای پیشگیری از عفونت های قارچی و میکروبی پا برای افرادی که به دیابت مبتلا هستند، نوع الیاف به کار رفته در جوراب ها باید رطوبت را به صورت کاملا از بین ببرد و پا را تا حد امکان بدون رطوبت و خشک نگه دارد.

۷- الیاف پارچه ای نرم

الیاف مختلفی مانند : بامبو و پشم در تولید جوراب های دیابتی استفاده می شود که هر دو آن ها خواص ضد میکروبی و طبیعی دارند و از ساییده شدن پوست جلوگیری می کنند، جوراب هایی با مارک خاص هم که از نوعی الیاف ضد تاول تولید می شوند که می توان گفت در بازار ایران نمی توان آن ها را به صورت راحت تهیه کرد و قیمتی بیشتر از جوراب های دیابتی دیگر دارند.

 

مزیت اصلی جوراب دیابتی محافظت از پا است و بیمار را ناخودآگاه وادار به مراقبت بیشتری از پاها می‌کند. دیگر مزایا عبارت است از:

 • از بین بردن احتمال تاول زدن و زخم شدن پا در اثر ساییده شدن درز جوراب به پاها
 • لایه محافظ جوراب های دیابتی مانع از آسیب دیدن و ساییده شدن پا می‌ شود.
 • این جوراب ها چروک نمی شود و باعث ناراحتی بیمار نمی‌ شود.
 • این جوراب ها شکل پا را به خود می‌گیرند و گشاد یا تنگ نمی شوند.
 • جوراب های دیابتی فاقد کش‌های سفت و تحریک کننده برای پاها هستند.
 • هرگونه ترشحات یا خونریزی به راحتی روی جوراب دیده می‌شود.
 • جوراب های دیابتی ضدمیکروب هستند، بوی بد نمی‌دهد و باعث عفونت باکتریایی مانند جوراب های معمولی نمی‌شود.
 • جوراب های دیابتی فشار ملایمی را به پا وارد می‌کند و گردش خون را در پاها افزایش می‌دهد و باعث منبسط شدن رگ های خونی در پاها می شوند.
 • جوراب های دیابتی از نقاط فشاری حساس در پاها محافظت می‌کند.
 • این جوراب با پیشگیری از زخم پای افراد دیابتی احتمال قطع عضو را در آینده به حداقل می‌رساند.

 

تفاوت جوراب های دیابتی و جوراب های ( کمپرشن )

جوراب‌های ساق بلند کمپرشن مانند جوراب‌ های دیابتی نیست، زیرا هدف آنها افزایش انقباض است، تا خون بتواند به آسانی به قلب بازگردد.

جوراب‌های پزشکی کامپرشن برای بیماران دیابتی مناسب نیست، زیرا آنها جریان خون را در پاها کاهش داده و آسیب را افزایش می‌دهند.

با این وجود، اگر پاهای شما متورم شده است، با پزشک صحبت کنید، برخی از جوراب‌های دیابتی فشار کمتری وارد می‌کنند که ممکن است بدون جلوگیری از جریان خون، ورم را کم کند.

 

مراقبت و نگهداری

جوراب‌های دیابتی را افراد دیابتی باید به صورت مکرر از آن ها استفاده کنند تا کمکی به بهبود بیماری آن ها داشته باشد. طول عمر مفید این جوراب

ها با استفاده مداوم از آن ها، می توان به ۶ ماه ( کمتر یا بیش تر ) بسته به نوع استفاده افراد، در نظر گرفت. برای افزایش طول عمر

جوراب‌ها، آنها را در یک توری مخصوص لباس زیر در ماشین لباس‌شویی قرار دهید و آنها را با حرارت کم خشک کنید. می‌توانید از یک شانه مخصوص

لباس پشمی یا ریش تراش برای برداشتن گلوله پشمی روی پارچه استفاده کنید تا باعث حساسیت های پوستی در افراد دیابتی نشوند.

اگر می‌خواهید نهایت استفاده را از جوراب بکنید، آن را با دست بشویید و اجازه دهید در هوای آزاد خشک شود. هرچه با ملایمت بیشتری از جوراب

نگهداری کنید، دوام آن بیشتر خواهد شد.

 

به دلیل درخواست زیاد شما همکاران و دوستان عزیز ما لازم دونستیم تا محصولاتی را برای این افراد فراهم آورین تا کیفیت و رضایت شما را کسب کرده و بتوانیم تا کمکی به افراد دیابتی در سرزمینمان باشیم.

شما می توانید برای سفارش عمده جوراب دیابتی از بازرگانی کیمیا محصول خود را سفارش داده و به صورت دقیق و مستقیم آن را تحویل بگیرید.

× پشتیبانی